STMicroelectronics STPS30100ST (1 Tube)
4.9 686 ratings
STPS30100ST main image
Model Number
STPS30100ST
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STPS30100ST PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO220
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
175 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)