STMicroelectronics STPS20M60CR (1 Tube)
4.9 694 ratings
STPS20M60CR main image
Model Number
STPS20M60CR
Datasheet
STPS20M60CR PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK
In Stock : 920
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Status
Obsolete
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
65 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)