STMicroelectronics STPS20L25CT (1 Tube)
4.5 858 ratings
STPS20L25CT main image
Model Number
STPS20L25CT
Datasheet
STPS20L25CT PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
25 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 25 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)