STMicroelectronics STPS1H100UY Bulk sales (1 piece or more)
4.6 753 ratings
STPS1H100UY main image
Model Number
STPS1H100UY
Datasheet
STPS1H100UY PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
Q Automotive
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 1 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package
SMB
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C