STMicroelectronics STPS1H100U In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 811 ratings
STPS1H100U main image
Model Number
STPS1H100U
Datasheet
STPS1H100U PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
In Stock : 11655
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 1 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package
SMB
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)