STMicroelectronics STPS16H100CG Bulk sales (1 piece or more)
4.6 761 ratings
STPS16H100CG main image
Model Number
STPS16H100CG
Datasheet
STPS16H100CG PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 8 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.6 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)