STMicroelectronics STPS16150CG Bulk sales (1 piece or more)
4.9 793 ratings
STPS16150CG main image
Model Number
STPS16150CG
Datasheet
STPS16150CG PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 8 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)