STMicroelectronics STPS10120CT (1 Tube)
4.6 676 ratings
STPS10120CT main image
Model Number
STPS10120CT
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STPS10120CT PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
In Stock : 21
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)