STMicroelectronics STP90NF03L (1 Tube)
4.7 870 ratings
STP90NF03L main image
Model Number
STP90NF03L
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STP90NF03L PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 90A TO220AB
In Stock : 822
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
STripFET™
Packaging
Tube
Product Status
Not For New Designs
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)