STMicroelectronics STP60NF03L Bulk sales (1 piece or more)
4.6 848 ratings
STP60NF03L main image
Model Number
STP60NF03L
Datasheet
STP60NF03L PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 60A TO220AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
STripFET™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2550 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Operating Temperature
175°C (TJ)