STMicroelectronics STP55NF06L (1 Tube)
4.9 814 ratings
STP55NF06L main image
Model Number
STP55NF06L
Datasheet
STP55NF06L PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 55A TO220AB
In Stock : 432
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
STripFET™ II
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
1.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
95W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)