STMicroelectronics STP20NM60FP (1 Tube)
4.9 870 ratings
STP20NM60FP main image
Model Number
STP20NM60FP
Datasheet
STP20NM60FP PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220FP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MDmesh™
Packaging
Tube
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
Operating Temperature
150°C (TJ)