STMicroelectronics STP20NM50FP Bulk sales (1 piece or more)
4.9 762 ratings
STP20NM50FP main image
Model Number
STP20NM50FP
Datasheet
STP20NM50FP PDF
Description
MOSFET N-CH 550V 20A TO220FP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
MDmesh™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1480 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)