STMicroelectronics STP20NF06L (1 Tube)
4.8 891 ratings
STP20NF06L main image
Model Number
STP20NF06L
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STP20NF06L PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO220AB
In Stock : 3352
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
STripFET™ II
Packaging
Tube
Product Status
Obsolete
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
400 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)