STMicroelectronics STP15N65M5 (1 Tube)
4.9 835 ratings
STP15N65M5 main image
Model Number
STP15N65M5
Datasheet
STP15N65M5 PDF
Description
MOSFET N CH 650V 11A TO220
In Stock : 608
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MDmesh™ V
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
340mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
810 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Operating Temperature
150°C (TJ)