STMicroelectronics STP11NM80 (1 Tube)
4.9 813 ratings
STP11NM80 main image
Model Number
STP11NM80
Datasheet
STP11NM80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO220AB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MDmesh™
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43.6 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1630 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)