STMicroelectronics STP11NM60 (1 Tube)
4.9 627 ratings
STP11NM60 main image
Model Number
STP11NM60
Datasheet
STP11NM60 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO220AB
In Stock : 2544
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MDmesh™
Product Status
Not For New Designs
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)