STMicroelectronics STM32L152CCT6D (1 Tray)
4.9 773 ratings
STM32L152CCT6D main image
Model Number
STM32L152CCT6D
Datasheet
STM32L152CCT6D PDF
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
STM32L1
Packaging
Tray
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
37
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
EEPROM Size
8K x 8
RAM Size
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)