STMicroelectronics STM32L151VCH6 (416 per Tray Full Tray)
4.8 747 ratings
STM32L151VCH6 main image
Model Number
STM32L151VCH6
Datasheet
STM32L151VCH6 PDF
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100UFBGA
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
STM32L1
Packaging
Tray
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O
83
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
EEPROM Size
8K x 8
RAM Size
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)