STMicroelectronics STM32L151RET6 (160 per Tray Full Tray)
4.8 620 ratings
STM32L151RET6 main image
Model Number
STM32L151RET6
Datasheet
STM32L151RET6 PDF
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
In Stock : 225
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
STM32L1
Packaging
Tray
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O
51
Program Memory Size
512KB (512K x 8)
EEPROM Size
16K x 8
RAM Size
80K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)