STMicroelectronics STM32L151C8T6 (250 per Tray Full Tray)
4.9 714 ratings
STM32L151C8T6 main image
Model Number
STM32L151C8T6
Datasheet
STM32L151C8T6 PDF
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
STM32L1
Packaging
Tray
Product Status
Not For New Designs
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O
37
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
4K x 8
RAM Size
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)