STMicroelectronics STM32L072CBU6 (1 Tray)
4.9 777 ratings
STM32L072CBU6 main image
Model Number
STM32L072CBU6
Datasheet
STM32L072CBU6 PDF
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 48UFQFPN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
STM32L0
Packaging
Tray
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
40
Program Memory Size
128KB (128K x 8)
EEPROM Size
6K x 8
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 13x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)