STMicroelectronics STM32L021D4P6 (1 Tube)
4.9 813 ratings
STM32L021D4P6 main image
Model Number
STM32L021D4P6
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STM32L021D4P6 PDF
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 14TSSOP
In Stock : 739
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
STM32L0
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Core Size
32-Bit Single-Core
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
11
Program Memory Size
16KB (16K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 4x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)