STMicroelectronics STL8N10LF3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 637 ratings
STL8N10LF3 main image
Model Number
STL8N10LF3
Datasheet
STL8N10LF3 PDF
Description
MOSFET N CH 100V 20A PWRFLT5X6
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
Automotive, AEC-Q101, STripFET™ III
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
970 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
4.3W (Ta), 70W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)