STMicroelectronics STL60N10F7 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 846 ratings
STL60N10F7 main image
Model Number
STL60N10F7
Datasheet
STL60N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 46A POWERFLAT
In Stock : 4174
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
DeepGATE™, STripFET™ VII
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
46A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Vgs (Max)
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1640 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 72W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)