STMicroelectronics STL40N75LF3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 738 ratings
STL40N75LF3 main image
Model Number
STL40N75LF3
Datasheet
STL40N75LF3 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 40A POWERFLAT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
STripFET™ III
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 5 V
Vgs (Max)
+20V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
75W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)