STMicroelectronics STL28N60DM2 (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 691 ratings
STL28N60DM2 main image
Model Number
STL28N60DM2
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STL28N60DM2 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 21A PWRFLAT 8X8
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
MDmesh™
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
175mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
140W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)