STMicroelectronics STL13N65M2 (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 612 ratings
STL13N65M2 main image
Model Number
STL13N65M2
Datasheet
STL13N65M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 6.5A POWERFLAT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MDmesh™ M2
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
475mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
590 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
52W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)