STMicroelectronics STL11N6F7 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 601 ratings
STL11N6F7 main image
Model Number
STL11N6F7
Datasheet
STL11N6F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 11A POWERFLAT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
STripFET™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1035 pF @ 30 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2.9W (Ta), 48W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)