STMicroelectronics STL10N60M2 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 839 ratings
STL10N60M2 main image
Model Number
STL10N60M2
Datasheet
STL10N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 5.5A PWRFLAT56
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
MDmesh™ II Plus
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
660mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
400 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
48W (Tc)
Operating Temperature
150°C (TJ)