STMicroelectronics STL10LN80K5 (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 827 ratings
STL10LN80K5 main image
Model Number
STL10LN80K5
Datasheet
STL10LN80K5 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 6A PWRFLAT VHV
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MDmesh™ K5
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
660mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
427 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)