STMicroelectronics STL100N12F7 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 834 ratings
STL100N12F7 main image
Model Number
STL100N12F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STL100N12F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 120V 100A POWERFLAT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
STripFET™ F7
Packaging
Bulk
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
46 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3300 pF @ 60 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)