STMicroelectronics STL100N10F7 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 656 ratings
STL100N10F7 main image
Model Number
STL100N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STL100N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A POWERFLAT
In Stock : 11590
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
DeepGATE™, STripFET™ VII
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.3mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5680 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)