STMicroelectronics STI11NM80 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 632 ratings
STI11NM80 main image
Model Number
STI11NM80
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STI11NM80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A I2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
MDmesh™
Packaging
Bulk
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43.6 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1630 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)