STMicroelectronics STGWT30V60F (1 Tube)
4.9 660 ratings
STGWT30V60F main image
Model Number
STGWT30V60F
Datasheet
STGWT30V60F PDF
Description
IGBT 600V 60A 260W TO3PF
In Stock : 600
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Status
Obsolete
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 30A
Power - Max
260 W
Switching Energy
383µJ (on), 233µJ (off)
Gate Charge
163 nC
Td (on/off) @ 25°C
45ns/189ns
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)