STMicroelectronics STGWT20HP65FB Bulk sales (1 piece or more)
5.0 656 ratings
STGWT20HP65FB main image
Model Number
STGWT20HP65FB
Datasheet
STGWT20HP65FB PDF
Description
IGBT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
HB
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 20A
Power - Max
168 W
Switching Energy
170µJ (off)
Gate Charge
120 nC
Td (on/off) @ 25°C
-/139ns
Test Condition
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
140 ns
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)