STMicroelectronics STGW40H65FB Bulk sales (1 piece or more)
4.9 809 ratings
STGW40H65FB main image
Model Number
STGW40H65FB
Datasheet
STGW40H65FB PDF
Description
IGBT 650V 80A 283W TO247
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Product Status
Active
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max
283 W
Switching Energy
498mJ (on), 363mJ (off)
Gate Charge
210 nC
Td (on/off) @ 25°C
40ns/142ns
Test Condition
400V, 40A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)