STMicroelectronics STGW20V60DF (1 Tube)
4.9 840 ratings
STGW20V60DF main image
Model Number
STGW20V60DF
Datasheet
STGW20V60DF PDF
Description
IGBT 600V 40A 167W TO247
In Stock : 97
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Tube
Product Status
Active
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 20A
Power - Max
167 W
Switching Energy
200µJ (on), 130µJ (off)
Gate Charge
116 nC
Td (on/off) @ 25°C
38ns/149ns
Test Condition
400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)