STMicroelectronics STGP30NC60K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 683 ratings
STGP30NC60K main image
Model Number
STGP30NC60K
Datasheet
STGP30NC60K PDF
Description
IGBT 600V 60A 185W TO220AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PowerMESH™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
125 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 20A
Power - Max
185 W
Switching Energy
350µJ (on), 435µJ (off)
Gate Charge
96 nC
Td (on/off) @ 25°C
29ns/120ns
Test Condition
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)