STMicroelectronics STGP10NC60KD (1 Tube)
4.8 666 ratings
STGP10NC60KD main image
Model Number
STGP10NC60KD
Datasheet
STGP10NC60KD PDF
Description
IGBT 600V 20A 65W TO220
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PowerMESH™
Product Status
Active
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 5A
Power - Max
65 W
Switching Energy
55µJ (on), 85µJ (off)
Gate Charge
19 nC
Td (on/off) @ 25°C
17ns/72ns
Test Condition
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
22 ns
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)