STMicroelectronics STGP10NC60H (1 Tube)
4.8 872 ratings
STGP10NC60H main image
Model Number
STGP10NC60H
Datasheet
STGP10NC60H PDF
Description
IGBT 600V 20A 60W TO220
In Stock : 97
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PowerMESH™
Product Status
Obsolete
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 5A
Power - Max
60 W
Switching Energy
31.8µJ (on), 95µJ (off)
Gate Charge
19.2 nC
Td (on/off) @ 25°C
14.2ns/72ns
Test Condition
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)