STMicroelectronics STGF10NB60SD (1 Tube)
4.9 813 ratings
STGF10NB60SD main image
Model Number
STGF10NB60SD
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STGF10NB60SD PDF
Description
IGBT 600V 23A 25W TO220FP
In Stock : 8
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
PowerMESH™
Packaging
Tube
Product Status
Active
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
23 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 10A
Power - Max
25 W
Switching Energy
600µJ (on), 5mJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
33 nC
Td (on/off) @ 25°C
700ns/1.2µs
Test Condition
480V, 10A, 1kOhm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
37 ns
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)