STMicroelectronics STGD10NC60HT4 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 716 ratings
STGD10NC60HT4 main image
Model Number
STGD10NC60HT4
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STGD10NC60HT4 PDF
Description
IGBT 600V 20A 60W DPAK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
PowerMESH™
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 5A
Power - Max
60 W
Switching Energy
31.8µJ (on), 95µJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
19.2 nC
Td (on/off) @ 25°C
14.2ns/72ns
Test Condition
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)