STMicroelectronics STFI10N65K3 (1 Tube)
4.8 756 ratings
STFI10N65K3 main image
Model Number
STFI10N65K3
Datasheet
STFI10N65K3 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 10A I2PAKFP
In Stock : 3529
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
SuperMESH3™
Packaging
Tube
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1180 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)