STMicroelectronics STF150N10F7 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 694 ratings
STF150N10F7 main image
Model Number
STF150N10F7
Datasheet
STF150N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 65A TO220FP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
DeepGATE™, STripFET™ VII
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
117 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8115 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)