STMicroelectronics STF14NM50N (1 Tube)
4.9 780 ratings
STF14NM50N main image
Model Number
STF14NM50N
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STF14NM50N PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 12A TO220FP
In Stock : 270
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
MDmesh™ II
Packaging
Tube
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
816 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)