STMicroelectronics STF10NK50Z Bulk sales (1 piece or more)
4.9 749 ratings
STF10NK50Z main image
Model Number
STF10NK50Z
Datasheet
STF10NK50Z PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220FP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
SuperMESH™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39.2 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1219 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)