STMicroelectronics STF10N105K5 (1 Tube)
4.9 842 ratings
STF10N105K5 main image
Model Number
STF10N105K5
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STF10N105K5 PDF
Description
MOSFET N-CH 1050V 6A TO220FP
In Stock : 79
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
MDmesh™ K5
Packaging
Tube
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1050 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.3Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
545 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)