STMicroelectronics STD27N3LH5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 829 ratings
STD27N3LH5 main image
Model Number
STD27N3LH5
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STD27N3LH5 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 27A DPAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
STripFET™ V
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±22V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
475 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)