STMicroelectronics STD16N50M2 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 700 ratings
STD16N50M2 main image
Model Number
STD16N50M2
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STD16N50M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 13A TO252
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
MDmesh™
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
710 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)